سلام دنیا!
این یک پلاگین نمونه برای سیستم امتیازات هست که متنی را در تمام صفحات انجمن شما نمایش می‌دهد.

رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کانون کارشناسان رسمی دادگستری و کارشناس رسمی دادگستری
#1
کانون کارشناسان رسمی دادگستری و کارشناس رسمی دادگستری چیست و معنی و مفهوم آن را سعی می کنیم در اینجا بیان نماییم.
کلمه کارشناس در ادبیات کهن ما ریشه داشته و در متون پهلومی کلمه "کارآکاس" به معنای کارشناس خبره و کارآگاه می باشد.کارآکاسیه نیز به معنی کارشناسی بوده.در قانون حمورابی آشکارا نامی از کارشناس برده نشده ولی در شریعت موسی گاهی به آن اشاره شده است.کتاب گنجینه ای تلمود تالیف راب،اصطلاح خبره را آورده است.
حقوق ایران در دوره سامانی گواهی سه نفر را از دلایل اثبات دعوی می دانسته اند و در برخی موارد گواهی یک نفر را هم برای اثبات دعوی کافی می دانسته اند.
در قرآن کریم آشکارا واژه خبره ذکر نشده اما منظور از اهل ذکر در آیه 43 سوره النحل و آیه 7 سوره انبیاء ،خبرگان در امور می باشد.
امام علی (ع) به مالک اشتر در فرمان حکومتی خود چنین می فرماید:«برای داوری میان مردم بهترین فرد را اختیار کن، کسی که کارها بر او سخت نیاید و اصحاب دعوی رأی خود را بر او تحمیل ننمایند.»
پیش از مشروطیت اصطلاح اهل خبره برای نخستین بار در قانون موقتی محاکمان جزایی مصوب خرداد 1290 هجری شمسی به کار برده شد.در بهمن ماه 1317 هجری شمسی برای اولین بار قانونی به نام قانون راجع به کارشناسان رسمی در سی ماده به تصویب رسید و اداره امور کارشناسان همچنان برعهده اداره فنی دادگستری گذاشته شد و در سال 1339 در آن اصلاحاتی بعمل آمد.
کارشناسان رسمی دادگستری تشکیل یک سازمان مستقل را در نظر داشتند که با تلاش فراوان آن را به ثبت رساندند و  در تاریخ اول آبان‌ماه 1358 مقرراتی را تحت عنوان «لایحه قانون مربوط به استقلال کانون کارشناسان رسمی دادگستری» در 30 (سی) ماده به تصویب شورای انقلاب اسلامی رسید و در نهایت کانون از اداره فنی دادگستری منتزع و مستقلاً در موضع قانونی به کار پرداخت.دراولین دوره هیأت مدیره ریاست آن با مرحوم عبدالحسین ابراهیمی بوده و دومین دوره مرحوم مهندس مصطفی کتیرایی و در ادوار دیگر چندین دوره آقای  مهندس محمد ایثاری ریاست هیأت مدیره را برعهده داشتند. سپس آقای مهندس علی میلانی ریاست آن را برعهده گرفتند و از سال 86 تا کنون آقای مجتبی بهرامعلی ریاست را عهده‌دار گردیدند. قانون جدید کارشناسان رسمی از تاریخ 1381/01/18 به تصویب رسید و بعد از آن آیین‌نامه اجرایی تهیه و مورد تصویب هیأت دولت قرار گرفت. درحال حاضر اینک نزدیک به 28 استان کشور دارای کانون‌های مستقل هستند و تعداد کارشناسان سراسر کشور به بیش از شش الی هفت هزار نفر و 72 رشته می‌رسد.در گذشته و چند دهه قبل 13 رشته کارشناسی وجود داشت که امروزه با گسترش علم و دانش بشری این رشته ها بسیار بیشتر و دگرگون گشته اند.
تعریف جامع و کاملی از کارشناس رسمی دادگستری نشده اما کارشناس رسمی دادگستری شخصی است که در رشته مورد نظر کارشناسی دارای تجربه و علم کافی است و در مورد دعوی که نیاز به کارشناسی دارد به بررسی موضوع و اعلام نظر خود بصورت مستقل می پردازد.
پرونده های قضایی ممکن است جنبه های مختلف ملکی،اقتصادی،مالی و ... داشته باشند که نیاز به بررسی تخصصی دارند و قاضی برای قضاوت در مورد آن پرونده ها نیاز به آن اطلاعات علمی و تخصصی دارد که کارشناس رسمی دادگستری نظر می دهد.کارشناسان رسمی دادگستری با علم و تخصص خود و نظر مشورتی که بصورت مستقل و بی طرف به دادگستری می دهند،محاکم قضایی را در دعاوی حقوقی یاری می دهند تا حقیقت کشف و نظم و عدالت در جامعه برقرار گردد.


سلام جهان!:

- هیچ پیامی یافت نشد.


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان