سلام دنیا!
این یک پلاگین نمونه برای سیستم امتیازات هست که متنی را در تمام صفحات انجمن شما نمایش می‌دهد.

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
شرکت سهامی
#1
شرکت سهامی یا Joint-stock company شرکتی است که برای انجام امور تجاری تشکیل و سرمایه آن از سهام تشکیل شده است.سرمایه شرکت سهامی از تعداد سهام ارزش یا تعداد یکسان سهام تشکیل شده.

ماده یک اصلاحی قانون تجارت مصوب 24 اسفند 1347 شرکت سهامی را اینگونه تعریف می نماید:

شرکت سهامی شرکتی است که سرمایه آن به سهام تقسیم شده و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آنها است.

و ماده اصلاحی قانون تجارت ایران:

شرکت سهامی شرکت بازرگانی محسوب می شود ولو اینکه موضوع عملیات آن امور بازرگانی نباشد.
شرکتهای سهامی به دو نوع شرکت شهامی خاص و سهامی عام تقسیم می شوند.مهمترن تفاوت این دو شرکت در این است که سهام شرکتهای سهامی عام در بورس قابل معامله است.
سرمایه شرکت سهامی خاص Privately held company در ابتدای تاسیس توسط موسسان آن تامین می گردد.سهام شرکت سهامی خاص در تالار بورس قابل معامله نیست اما بین مردم به راحتی قابل معامله است.
شرکت سهامی عام Public company شرکتی است که سرمایه آن از طریق فروش سهام به مردم تامین می شود یعنی فروش سهام به غیر از موسسین شرکت و سهام این شرکتها در بورس اوراق بهادار قابل معامله است.
مسئولیت صاحبان سهام شرکتهای سهامی محدود به میزان سرمایه گذاری آنها در شرکت است.
هر شخص به اندازه سرمایه ای که در شرکت دارد مالک شرکت محسوب می گردد.


خرید و فروش سهام و سرمایه گذاری در سهام شرکتهای سهامی نیاز به آشنایی و تخصص در این زمینه دارد که می توان از طریق مشاورین و شرکتهای متخصص مشاوره گرفت و اقدام به خرید سهام و سرمایه گذاری در این شرکتها نمود.
برای خرید و فروش سهام در بورس یا فرابورس اشخاص باید کد بورس دریافت همچنین در سامانه سجام ثبت نام نموده و کد سجام خود را نیز دریافت نموده باشند.با مراجعه حضوری با کارگزاریهای مختلف بصورت حضوری یا غیر حضوری از طریق سایت کارگزاری می توانند اقدام به خرید و فروش سهام نمایند.
همچنین می توانند مدیریت خرید و فروش سهام و سبد گردانی سرمایه خود را به برخی کارگزاریها که در این زمینه خدمات و مشاوره می دهند واگذار نمایند.
شرکتهای کارگزاری مختلفی در زمینه کارگزاری و خرید و فروش سهام یا دیگر خدمات مربوط به بازار سرمایه فعال هستند مانند:
کارگزاری بانک ملی،کارگزاری بانک کشاورزی،کارگزاری بانک صادرات،کارگزاری بانک ملت،کارگزاری مفید،کارگزاری بارز،کارگزاری سهم آشنا،کارگزاری اطمینان سهم،کارگزاری آگاه،کارگزاری مبین سرمایه و ...
نام دیگر کارگزاریها یا کارگزاری خود را در زیر همین مطلب ارسال نمایید.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان