سلام دنیا!
این یک پلاگین نمونه برای سیستم امتیازات هست که متنی را در تمام صفحات انجمن شما نمایش می‌دهد.

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کاشت ناخن و حکم شرعی کاشت ناخن از نظر مراجع
#1
کاشت ناخن و حکم شرعی آن از نظر مراجع تقلید چیست؟
خبرهایی در مورد اجازه مراجع تقلید یا اینکه کاشت ناخن از نظر شرعی و مراجع تقلید مشکلی ندارد شنیده می شود بخصوص برخی خانمهای آرایشگر ممکن است برای تبلیغ کار خود در زمینه کاشت ناخن چنین مطالبی را منتشر کنند.آیا این مطلب صحت دارد؟ در ادامه نظر مراجع محترم تقلید در مورد کاشت ناخن بیان می شود.
کاشت ناخن چیست؟روش کاشت ناخن ایجاد یک لایه شبیه به ناخن روی ناخن طبیعی است که با پودر (اکریلیک) یا مواد ژله ای صورت می گیرد.پودر (اکریلیک) برای آب و هواهای خشک و مواد ژله ای کاشت ناخن برای آب و هوای مرطوب استفاده می شود.
به این ترتیب یک لایه روی ناخن که محل رسیدن آب برای وضو یا غسل می باشد ایجاد می گردد و مانع رسیدن آب به ناخن طبیعی می گردد و این لایه برای زیبایی انجام میگیرد نه به دلایل ضروری مثلا اگر به دلیل زخم انگشت را با باند بسته باشیم و باز نمودن و رسیدن آب به آن ضرر داشته باشد وضوی جبیره ای می گیریم و اجباری در باز نمودن آن برای وضو یا غسل نیست.
برخی اصطلاحات:
عُسر و حَرَج: مشقت و سختی غیر قابل تحمل
وضوی جبیره: کشیدن دست خیس بر پارچه یا پوششی که بر روی عضو قرار داده شده
احتیاط واجب: مواردی که می‌توان به همین نظر عمل کرد یا به فتوای مرجع دیگری که اعلم هست عمل نمود

کاشت ناخن برای خانمها چه حکمی دارد؟
همه مراجع محترم تقلید کاشت ناخن را در صورتی که قابل برداشت نباشد جایز نمیدانند.نماز خواندن با ناخن کاشته شده مشکلی ندارد اما در صورتی که ناخن کاشته شده قابل برداشت نباشد،وضو و غسل باطل است و باید مانع برداشته شود.در صورتی که ناخن کاشته شده باشد و برداشتن آن ممکن نباشد یا با سختی همراه است باید وضو یا غسل جبیره ای نماید و طبق نظر برخی مراجع محترم تقلید تیمم نیز بنماید که در ادامه نظر مراجع محترم تقلید بیان می شود:

اما خمینی (ره):
آیا می شود با ناخن کاشته شده نماز خواند؟
 پاسخ: نماز خواندن با ناخن کاشته، اشکال ندارد؛ ولی وضو که مقدمه نماز است و نمی شود بدون وضو نماز خواند، باید صحیح باشد. بنابراین، کسی که ناخن کاشته، یعنی ناخن چسبانده، وضویش صحیح نیست. در نتیجه، اگر با وضوی باطل نماز بخواند، نمازش صحیح نیست. حال اگر خانمی ناخن کاشت و در موقع نماز می خواهد نماز بخواند، باید برای وضو ناخن‌ها را بردارد و وضو بگیرد. اگر به طوری چسبیده که قابل برداشتن نیست یا با مشکلاتی همراه است، باید وضوی جبیره نیت کند و با وضوی جبیره نمازش را بخواند. در این صورت، نمازش صحیح خواهد بود.
(امام خمینی، توضیح المسائل، شرط سیزدهم از شرایط وضو)


 حضرت آیت الله خامنه ای:
آیا غسل و وضو با ناخن کاشته شده صحیح است یا اشکال دارد؟آیا این نوع ناخن زینت محسوب می شود؟


پاسخ: کاشت ناخن با فرض صدق زینت باید از نامحرم پوشیده شود. تشخیص زینت بودن یا نبود موکول به نظر عرف جامعه است.
در صورت کاشت ناخن برای وضو و غسل باید مانع و لو به صرف هزینه ممکن- برطرف شود و در صورتی که برطرف کردن آن ممکن نیست یا مشقت غیر قابل تحمل دارد باید وضو جبیره‌ای بگیرد.
در فرض سؤال کاشت ناخنی که قابل کندن نیست مانع است. بنا بر این وضو و غسل باطل است. مگر این که شخص غسل و وضو را به صورت جبیره انجام بدهد که در این صورت و ضو و غسلش صحیح است و کیفیت غسل و و ضو جبیره در رساله عملیه ذکر شده به آنجا مراجعه شود و چون خود ناخن جبیره است دست تر  روی جبیره کشیده می‌شود.نه اینکه روی جبیره شسته شود
 
آیت الله مکارم شیرازی:
آیا ماشت ناخن مصنوعی که سطح ناخن را می پوشاند و قابل رشد است مانع وضو است؟آیا زینب محسوب می شود؟

 کاشت ناخن مانع رسیدن آب به عضو می شود و وضو و غسل با آن باطل است.
به نظر آیت‌الله مکارم کاشت ناخن در صورت ضرورت اشکال ندارد. در هر صورت اگر کسی ناخن مصنوعی بکارد، در صورت امکان می بایست برای وضو و غسل ناخن مصنوعی را بردارد، اما اگر برداشتن آن ممکن نباشد یا موجب حرج و سختی غیر قابل تحمل باشد، به صورت جبیره ای وضو و غسل را انجام دهد،(یعنی روی ناخن مصنوعی دست تر بکشد) وضو و غسل صحیح است.
چنین ناخنی در مورد سؤال پیش گفته زینت محسوب نمی شود.

آیت الله سیستانی:
حکم غسل و وضو با ناخن کاشته شده چیست؟آیا کلا می توان با ناخن کاشته شده غسل کرد و وضو گرفت؟اگر اینطور است چگونه باید انجام شود؟آیا زینت محسوب می شود؟
کاشت ناخن جایز نیست. چراکه مانع از رسیدن آب به اعضا در وضو و غسل و تیمم خواهد بود.
بنا بر این کسی که ناخن مصنوعی کاشته باید آنها را برای غسل و وضو از بدن جدا کند و در صورت داشتن عسر و حرج باید نیت غسل و وضوی جبیره‌ای کند. و علاوه بر آن نیز باید تیمم نماید و اگر با علم به این مسئله از ناخن مصنوعی استفاده کرده باشد احتیاط واجب آن است که بعد از برداشتن ناخن نمازهای خوانده شده را قضا کند.
به نظر می‌رسد ناخن مصنوعی عرفاً زینت محسوب می‌شود ولی در صورتی که شک دارد حکم زینت را نخواهد داشت.


مرحوم آیت اله بهجت(ره):
اخیرا افرادی که فاقد ناخن هستند ،به وسیله پیشرفت علم پزشکی می توانند ناخن مصنوعی بکارند؟آیا وضو وغسل آنها صحیح است؟
- حکم شرعى کاشتن ناخن مصنوعى را بیان فرمایید.
پاسخ: شخصى که اصلاً ناخن ندارد و مى‌خواهد ناخن مصنوعى بکارد، آن ناخن جزو بدن او نمى‌شود، چون رشد و نموّ ندارد و از اوّل چنین کاری جایز نیست، چون اضطرار ندارد.
-در هر حال اگر کسى ناخن مصنوعى بکارد، وظیفه‌اش در وضو و غسل چیست؟
پاسخ: وضو و غسل صحیح نخواهد بود و اگر این فعل در یکی از اوقات نماز انجام شود، ضایع نمودن امر واجب دانسته شده و اگر قبل از وقت نماز انجام شود، خلاف احتیاط خواهد بود؛ در صورت کاشتن ناخن به هنگام وضو یا غسل اگر امکان بیرون آوردنِ آن نبود، باید در وضو و غسل عمل به جبیره کند.
-آیا زینت محسوب می شود؟
پاسخ: ملاک زینت بودن و نبودن عرف است.

آیت الله صافی:
حکم وضو و غسل برای کسانی که ناخن می کارند چگونه است؟آیا زینت محسوب می شود؟

کاشتن ناخن به صورتی که برای وضو و غسل نتوانند آن را بردارند اشکال دارد ولی چنانچه شخصی مرتکب این عمل شده باشد، در صورت امکان، پس از برداشتن ناخن وضو و غسل را به طور طبیعی انجام دهد و در صورت عدم امکان، با همان حال وضو و غسل جبیره ای و احتیاطاً تیمّم هم انجام دهد.
در چنین صورتی تیمم لازم و احتیاط واجب آن خواهد بود که بعد از برداشتن ناخن نمازهای خوانده شده را قضا کند.
در مورد سؤال پیش گفته چنین ناخنی زینت محسوب می‌شود.
 
آیت اله شبیری زنجانی:
حکم وضو و غسل برای کسانی که ناخن می کارند چگونه است؟آیا زینت محسوب می شود؟
کاشتن ناخن مصنوعی اگر ضرورت نداشته باشد، جائز نیست، و در هر حال چنانچه کسی ناخن مصنوعی بکارد و این ناخن قابل کندن نباشد یا کندن آن موجب سختی و مشکل شدید شود، باید برای نماز تیمم نماید و بنابر احتیاط مستحب وضوی جبیره‌ای نیز بگیرد.
در مورد سؤال پیش گفته چنین ناخنی زینت محسوب نمی‌شود و موکول به نظر عرف است.

آیت الله وحید خراسانی:
حکم وضو و غسل با ناخن مصنوعی چگونه است؟آیا زینب محسوب میشود؟
اگر در جای وضو و غسل چیزی چسبیده که برداشتن آن ممکن نیست یا موجب حرج(سختی) است بنابر احتیاط واجب هم وضو یا غسل جبیره‌ای گرفته و هم تیمم نماید.
همچنین احتیاط واجب آن است که بعد از برداشتن ناخن نمازهای خوانده شده را قضا کند.
بنابر احتیاط واجب در مورد سؤال پیش گفته چنین ناخنی، زینب محسوب می‌شود.

مرحوم آیت الله فاضل لنکرانی:
حکم وضو و غسل با ناخن مصنوعی چگونه است؟آیا زینب محسوب میشود؟
اگر ناخن مصنوعی روی پوست دست یا ناخن چسبیده باشد باید بر طرف شود و در صورت عدم امکان حکم وضو و غسل جبیره را دارد.
در مورد سؤال پیش گفته چنین ناخنی، زینت محسوب می‌شود.

آیت الله نوری همدانی:
حکم وضو و غسل با ناخن مصنوعی که روی ناخن می کارند چیست؟در صورتی که ناخن مصنوعی قابل کندن نباشد چطور؟آیا زینب محصوب می شود؟ 

در مورد سؤال که چنین ناخنی قابل کندن نیست اگر ناخن مصنوعی در محل تیمم نباشد باید تیمم نماید و اگر در مواضع تیمم باشد باید هم  وضو و غسل جبیره‌ای انجام داده و هم تیمم کند.
البته چنین عملی(کاشتن ناخن مصنوعی) بدون ضرورت کار خلاف است چون حائل است و مانع رسیدن آب به پوست است و در مورد سؤال مذکور چنین ناخنی، زینت محسوب نمی شود.
پاسخ
#2
ممنون بابت این مطلب و آموزندگی آن.
امیدوار بود آدمی به خیر کسان
مرا به خیر تو امید نیست، شر مرسان
پاسخ
#3
بسیار مفید بود
پاسخ
#4
متشکرم.
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان