سلام دنیا!
این یک پلاگین نمونه برای سیستم امتیازات هست که متنی را در تمام صفحات انجمن شما نمایش می‌دهد.

رتبه موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دزدگیر اماکن
#1
دزدگیر چیست؟
دزدگیر وسیله ای است که هنگام گذر از یک حریم خصوصی یا شکستن قفل هشدا می دهد.این هشدار معمولا از طریق صدا می باشد اما روشهای هشدار دیگری مانند تماس تلفنی،ارسال پیامک و ... نیز دارند.
سازنده دستگاه دزدگیر شخصی امریکایی به‌نام ریورند اگوستیس راسل است.
دزدگیرها گرچه در اشکال مختلفی در بازار موجود می باشند اما همه آنها دارای ساختار مشترکی هستند و بیشتر آنها دارای یک خط تحریک باز و یک خط تحریک بسته هستند و محل وصل نمودن حسگر باز و حسگر بسته می باشد و دارای کلید معمولی یا سوئیچ آلفا یا قفل رمزی یا کلید کنترل از راه دور برای روشن و خاموش کردن دستگاه می باشند.مدارهای دزدگیر نیز شامل مدار شارژ باطری جهت قطع شدن برق و دارای مدار آژیر می باشند.دزدگیرها گاهشمار ورود،خروج و آژیر دارند تلفن کننده خودکار،ضبط صدا و ... نیز ممکن است از دیگر امکانات دزدگیرها باشند.دزدگیرها ممکن است بصورت نامحسوس هشدار خود را به اطلاع افراد مسئول برسانند و همزمان دوربینهای مداربسته و میکروفن ها و دیگر هشدار دهنده را نیز فعال نمایند.
دزدگیرها شناسایی ورود افراد غیر مجاز در اماکن مختلف را برعهده دارند.دزدگیرها با سیستم هشدار دهنده آتش و دوربین های مداربسته نیز بسته نیز ممکن است وصل شوند همچنین به دربهای شوکدار که در هنگام هشدار دربها را به جریان برق متصل سازند و جلو فعالیت افراد غیر مجاز را بگیرند.

اجزای دزدگیر:

1-دستگاه مرکزی یا سرور دزدگیر یا پنل که واحد کنترل ساختمان (PCU) و پنل کنترل زنگ هشدار (ACP) است.پنل مغز دزدگیر است.
2-حسگر (سنسور) یا چشمی :وظیفه شناسایی در مکان مورد نظر را بر عهده دارند.
3-تجهیزات هشدار دهنده:به شکل آژیر،تماس تلفنی و ... است و دو کارایی مهم آنها اطلاع رسانی به اشخاص مسئول و ترساندن افراد غیر مجاز یا سارقان است.
4-رابط کاربری که رابط انسان و دزدگیر هستند.
اجزای دیگر دزدگیرها شامل باطری پشتیبان،کابل های اتصال یا ... هستند.


انواع حسگر دزدگیر اماکن:
1)سوییچ های آب بندی شده:
 رایج ترین نوع از حسگرهای دو قطعه ایمجهز به یک سوییچ رشته ای رسانا هستند که در اثر میدان مغناطیسی عمل می کند. این سوییچ در اثر نزدیک و دور شدن به قطعه دوم که مجهز به آهنرباست، باز و یا بسته می شود. این طرز عملکرد، در همراهی با جریان برق (اغلب 12 ولت) باعث می شود تا پنل دزدگیر اماکن، به راحتی کار خود را انجام دهد.این سنسورهای پرطرفدار بصورت باسیم و بیسیم در بازار می باشند.
2) ردیاب های مادون قرمز انفعالی Passive infrared detectors یا PIR:
در ساختمان های کوچک تجاری و خانگی استفاده رایج دارند.قیمت مناسب و عملکرد قابل اعتمادی دارند. اصطلاح انفعالی به این علت استفاده می شود که حسگر، از خود، انرژی و یا اشعه ای ایجاد نمی کند و تنها از طریق ردیابی حرارتی اشیای اطراف عمل می کند.
تشخیص حرکتی ندارند و اساس کار آن ها تغییر ناگهانی دما در نقطه مورد نظر می باشد. مثلا هنگامی که انسان از جلوی آن رد شود دمای محیط تا اندازه دمای بدن انسان تغییر می کند و حسگر آن را شناسایی می کند.

3) ردیاب های فروصوت:
اساس کار آنها  شناسایی امواج صوتی با فرکانس کمتر از 20 هرتز می باشد که توسط گوش انسان قابل شنیدن نیست.فوران های آتشفشانی، زلزله، باز و بسته کردن درب ها و پنجره ها از جمله عواملی هستند که منجر به تولید امواج صوتی فروصوت می شود. این امواج می توانند مسافت چند صد کیلومتر را طی کنند.
یک سیستم کامل شناسایی فروصوت، شامل اجزای زیر است: بلندگو (سنسور مادون قرمز) به عنوان ورودی میکروفون، فیلتر فرکانسی، مبدل آنالوگ به دیجیتال و یک MCU که سیگنال های ورودی را تجزیه و تحلیل  می کند.

حساسیت این سنسورها بر اساس اندازه ساختمان و حضور یا عدم حضور حیوانات خانگی، قابل تغییر است.
4) ردیاب های اولتراسونیک:
امواجی با فرکانس 15 تا 75 کیلوهرتز را تولید می کنند که در محدوده شنوایی انسان ها نیست. اساس کار ردیاب اولتراسونیک، پدیده دوپلر است که یکی از قوانین فیزیک می باشد.جسم در حال حرکت، فرکانس ارسالی از ردیاب اولتراسونیک را تغییر می دهد و در نتیجه آن، دزدگیر اماکن فعال می شود.این سنسورها دیگر استفاده نمی شوند.

5) ردیاب های ریزموج (مایکروویو):
ریزموج یا همان مایکروویوها را ارسال می کند و هرگونه کاهش را در شدت پرتو، توسط دستگاه گیرنده ثبت می شود.برای محیط داخلی و هم برای فضای بیرونی ساختمان، قابل استفاده هستند.برای کاهش هشدارهای کاذب، این ردیاب با یک سنسور PIR یا Dual Tec ترکیب می شود.
اساس کار این ردیاب ها نیز پدیده دوپلر است و در اثر تغییر در انرژی امواج دریافتی، هشدار دزدگیر اماکن فعال می شود.
6) ردیاب های دود، حرارت و کربن مونوکسید:
برای جلوگیری از آتش سوزی و مسمومیت با گاز منوکسید کربن هستند.
سنسورهای قدیمی دود، یونی بودند، بین دوصفحه فلزی جریان الکتریکی ایجاد می کردند و در اثر ورود دود به محفظه، سیستم هشدار را فعال می کردند.آتش سوزی های سریع مانند آتش گرفتن اجاق گاز یا آتش سوزی در اثر مایعات قابل اشتعال توسط این حسگرها قابل تشخیص هستند.
حس گر فوتوالکتریک نوع پیشرفته حسگر های دود و حرارت است.منبع نورانی داخل سنسور الکتریکی حساس به نور پایه کار این نوع از ردیاب هاست. مسیر عبور نور در حالت طبیعی، مستقیم است. وقتی دود وارد محفظه می شود، نور را پراکنده می کند و سنسور هشدار دهنده فعال می شود و معمولا در مراحل اولیه آتش سوزی آن را تشخیص می دهند.
7) ردیاب های حرکتی:
تکنولوژی های مختلفی را برای تشخیص حرکت استفاده می کنند مانند  مادون قرمز، اولتراسونیک، ارتعاشی و... تکنولوژی دوگانه یا Dual technology دو یا چند سیستم حسگر را با هم ترکیب می کند تا جلوی هشدارهای کاذب گرفته شود. ردیاب های حرکتی جزو جدانشدنی دزدگیر اماکن هستند و می توانند فضای گسترده ای را تحت پوشش قرار دهند.
8) دردیاب های شکستن شیشه:
این سنسورها در نزدیکی محل نصب شیشه ها قرار داده می شوند و صدای ناشی از شکستن شیشه را تشخیص می دهند. بسته به نوع شیشه و پوشش پلاستیکی درون آن، فرکانس امواج منتشر شده ناشی از شکستن شیشه بین 3 تا 5 کیلوهرتز است که این ردیاب می تواند آن را تشخیص دهد.
مشکلاتی ممکن است در فعال شدن دزدگیر نقش داشته باشند از جمله انعکاس و شکست نورخوشید به داخل سنسور یا خرابی باطری دستگاه.وجود برخی حشرات یا حیوانات نیز ممکن است دزدگیر را فعال نمایند.


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان