سلام دنیا!
این یک پلاگین نمونه برای سیستم امتیازات هست که متنی را در تمام صفحات انجمن شما نمایش می‌دهد.

امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دوربین مداربسته و انواع دوربین مداربسته
#1
دوربین مداربسته چیست؟
دوربین های مداربسته قسمتی از سیستمهای حفاظتی و امنیتی می باشند اما معنی فنی آن دوربین های ویدئو تلفن و .
واژه "دوربین مداربسته" برگردان فارسی کلمه انگلیسی  closet circuit television  یا به اختصار cctv می باشد. معنی لغوی آن جعبه جادویی مدار بسته است و به دوربین هایی گفته می شود که در جای خود ثابت هستند.
دوربین مداربسته به کلیه دوربین هایی اطلاق می گردد که در محل خود ثابت بوده و تصاویر را به یک یا چند محل ارسال می کنند. از آنجا که اغلب این دوربین ها در حفاظت، نظارت و سیستم های مانیتورینگ امنیت بکار می رود این واژه بیشتر به همین حیطه بر می گردد اما معنی فنی آن حتی دوربین های ویدیو تلفن و کنفرانس را نیز دربر می گیرد.
 اولین دوربین مدار بسته در سال ۱۹۴۲ توسط ارتش آلمان برای نظارت بر چگونگی شلیک موشک V2 در ایستگاه پرتاب این موشک نصب شد. حدود ۷ سال بعد در آمریکا سیستم‌های مدار بسته تجاری به بازار آمد با نام Vericon و جالب توجه است که استفاده از این دوربین‌ها نیازی به مجوز دولتی نداشت.اولین دوربین‌های تحت شبکه در سال ۱۹۹۶ توسط شرکت "Axis" با استفاده از پایه نرم‌افزاری لینوکس (Linux) تولید شد، این دوربین‌ها براساس استانداردهای HTTP و RTSP طراحی گردیده بود و از استانداردهای IP برای ارسال تصاویر در قالب اطلاعات (Data) استفاده می‌کرد.
ساختار اصلی دوربین مداربسته شامل:بدنه دوربین،بخشهای الکترونیکی و لنز دوربین می باشد.
دوربینهای مداربسته آنالوگ از نسلهای ابتدایی دوربینها هستند که دریافت و انتقال اطلاعات صدا و تصویر را با امواج آنالوگ انجام می دهند و معمولا از کابلکواکسیال Coaxial cable  rg59 در آنها استفاده می شود.
دوربین های مداربسته را می توان با توجه به چند ویژگی دسته بندی نمود و انواع آن را به اینصورت بیان نمود:
از نظر انتقال داده:دوربین های مدار بسته دارای کابل و بیسیم یا وایرلس Wireless security camera

از نظر نوع سیگنال: بطور کلی دوربینهای مداربسته به دو نوع کلی دوربین های آنالوگ Analogue Cameras،دوربین های دیجیتال Digital Cameras (شامل دوربینهای آی پی  IP Cameras تحت شبکه) تقسیم می شوند.دوربین های دو منظوره نیز وجود دارند که در واقع دوربینهای آنالوگ می باشند که درگاه (port) شبکه نیز دارند.


از نظر شکل ظاهری و نوع کاربرد:
-دوربین مداربسته دام Dome :دام Dome به معنای گنبد است.    
-دوربین مداربسته باکس Box:باکس Box یا جعبه دوربین‌هایی با بدنه معمولا مستطیلی شکل و پلاستیکی هستند که لنز آنها به صورت جدا بر روی دوربین نصب میشود.    

-دوربین مداربسته بولت Bullet:به معنای گلوله است.دوربین‌های بولت دوربین‌هایی با یدنه معمولا استوانه‌ای شکل و عموما فلزی هستند.    
-دوربین مداربسته اسپید دام Speed dome:دوربین‌های گردان می باشند.نام های دیگر دوربین های گردان Fast dome,Speed dome,PTZ     
-دوربین مداربسته حرارتی Thermal:دوربین‌های حرارتی یا گرمایی Thermal نوعی از دوربین‌های مداربسته هستند که تصاویر خود را به جای نور با توجه به شکل حرارتی محیط میسازند و امکان تشخیص موجود زنده و خودرو را تا برد بسیار بالا فراهم می کنند اما امکان تشخیص چهره و هویت در این دوربینها وجود ندارد.    
-دوربین مداربسته پینهول:دوربین های پینهول یا مینیاتوری دوربین‌های کوچک و از نوع دوربین‌های مداربسته مخفی‌اند. به این دوربین‌ها سوزنی  نیز گفته میشود.    
دوربین مداربسته خوب چنین ویژگیهایی دارد:سازگاری با آب و هوای منطقه،اندازه مناسب،کنترل از راه دور،شناسایی حرکت،انعطاف پذیری حرکت،دید در شب،سیستم صوتی و میکروفن،رنگ و وضح بالا،زاویه دید گسترده و قیمت مناسب که بسته به نوع استفاده باید دوربین را انتخاب نمود.
برخی خصوصیتها و تفاوتهای دوربین مداربسته آنالوگ و دیجیتال تحت شبکه:
قیمت: قیمت دوربین ها و تجهیزات دیجیتال از انالوگ بالاتر است.
وضوح تصویر: دوربین های انالوگ دارای محدودیت وضوح تصویر (رزولوشن)  هستند در حالی که دوربین های شبکه چنین مشکلی ندارند.
سادگی: سیستم های مداربسته انالوگ ساده تر از سیستم های دیجیتال هستند و به راحتی قابل نصب و استفاده اند.
انعطاف پذیری: سیستم مداربسته دیجیتال از انعطاف پذیری به مراتب بالاتری برخوردار است.
تواناییهای نرم افزاری: قابلیت های نرم افزاری در سیستم مداربسته دیجیتال به مراتب بالاتر است.
   

مشخصات و اصلاحات فنی دوربین های مداربسته:
Image Sensor:تراشه یا چیپ تصویر دوربین مداربسته می باشد.
Signal System: دوربین های آنالوگ سیگنال را مطابق یکی از استانداردهای آنالوگ ارسال می کنند و دو استاندارد بسیار رایج در این زمینه PAL و NTSC می باشد.تقریبا همه دوربینهای آنالوگ از این دو استاندارد پشتیبانی می کنند.

Effective Pixels:تعداد پیکسل های موجود و موثر بر روی چیپ تصویر. البته در دوربین های آنالوگ با توجه به ارسال اطلاعات از طریق استانداردهای آنالوگ رزولوشن دوربین از این مقدار کمتر است.

Min. Illumination: از مشخصه های مهم و نشان دهنده حداقل میزان نور برای تشکیل تصویر است. عبارت 0Lux with IR یعنی دوربین پس از روشن شدن دید در شب مادون قرمز دوربین نیازی به نور نخواهد داشت.

Shutter speed:  سرعت شاتر دوربین و هرچه سرعت شاتر دوربین بیشتر باشد تصاویر در حرکت کمتر تار خواهند بود. زمانی که نور ورودی دوربین کم می شود دوربین به صورت خودکار سرعت شاتر را کاهش می دهد تا به نور کمتری برای تشکیل تصویر نیاز باشد  یعنی میزان نور مورد نیاز و سرعت شاتر دوربین با هم رابطه مستقیم دارند. 

Lens:لنز دوربین و فاصله کانونی آن.

Lens Mount: پایه و شکل لنز. در صورتی که نیاز به تعویض لنز دوربین داشته باشید حتما باید از لنزی با پایه مشابه استفاده کنید. 

Day & Night: توانایی های دوربین در شرایط نوری متفاوت روز و شب را بررسی می کند. دوربین دارای فیلتر IR CUT است و به صورت خودکار بین حالت روز و شب تغییر  می کند.

Horizontal Resolution: روزولوشن اصلی دوربین را به تیوی لاین نشان می دهد. 

Synchronization: سینکرونیزیشن یا همزمان سازی که در دوربین های آنالوگ مدرن کمتر در مورد آن صحبت می شود. در گذشته دور، پس از نصب دوربین های آنالوگ نیاز به همزمان کردن بود تا همه تصاویر یکجا مشاهده شوند. 
Video Output: خصوصیت اهمی و ولتاژی سیگنال خروجی تصویر را بررسی می کند. تمامی دوربین های انالوگ دارای خروجی 1Vp-p هستند و به همین دلیل است که هر دوربینی را به هر دستگاه ضبطی می توان نصب و تصویر را مشاهده نمود.
S/N Ratio: نسبت S به N یکی دیگر از خصوصیات مهم دوربین های مداربسته است که میزان نویز الکترونیکی (نویز دانه های ریز رنگی) در تصویر را نشان می دهد. نسبت سیگنال به نویز بالا نشان دهنده کم بودن میزان نویز در تصویر است. دوربین هایی با نسبت سیگنال به نویز حداقل 50db تصویری کم نویز به شما می دهند. هرچه نور محیط کمتر باشد دوربین تصاویر را بیشتر تقویت می کند و نویز الکترونیکی هم بالا می رود برای همین این استاندارد حداقل این نسبت را نشان می دهد که به نور حداقل مورد نیاز دوربین اشاره دارد. 
Working Temperature/Humidity:دمای مجاز کار دوربین و میزان رطوبت را نشان می دهد. 

Power Supply:ولتاژ مورد نیاز برای کار کردن دوربین را نشان می دهد. برای بیشتر دوربین های مداربسته ثابت ولتاژ کار 12ولت DC است.

Power Consumptio: توان مصرفی دوربین که به وات بیان می شود.

Ingress Protection:  حفاظت در برابر نفوذ از طریق استاندارد IP میزان حفاظت دوربین را در مقابل عوامل جوی نشان می دهد. 

IR Range:برد پخش نور IR در دوربین و معمولا برد نهایی پرتاب نور دوربین را نشان می دهد و برد مفید آن معمولا حدود نصف این مقدار خواهد بود.

Dimensions: اندازه بدنه دوربین 

Weight: وزن دوربین
برای نصب دوربین مداربسته و دریافت،ذخیره و انتقال تصاویر به دستگاه ذخیره کننده نیاز می باشد که بستگی به تعداد و نوع دوربین همچنین نوع استفاده ای که در نظر داریم باید دستگاه ذخیره سازی مناسب انتخاب نماییم.دستگاههای دی وی آر DVR برای دوربینهای آنالوگ و ان وی آر NVR برای دوربینهای تحت شبکه یا آی پی استفاده می شوند.
پس از نصب دوربین به دستگاه و روشن نمودن آن می توان تصاویر را در صفحه نمایشی که دستگاه ضبط و پخش به آن وصل شده مشاهده نمود.برای ذخیره سازی نیز معمولا از هارد استفاده میشود.
با اتصال دستگاه به مودم بیسیم یا خط تلفن می توان تصاویر را به مسافتهای دور و دستگاههایی مانند گوشی تلفن همراه،تبلت،کامپیوتر،لپ تاپ و ... فرستاد و دوربین و دستگاهها را نیز از راه دور کنترل نمود.انتقال تصاویر به موبایل امروزه بسیار فراگیر شده بخصوص اینکه هر زمان بخواهیم می توانیم به راحتی به اینترنت وصل و تصاویر را مشاهده نماییم.
قیمت انواع دوربین مداربسته و دستگاههای ذخیره سازی 09308719596 کانال آسمان کالا asemankala@


فایل‌(های) پیوست شده بندانگشتی (ها)
       
پاسخ


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان