مهمان عزیز، خوش‌آمدید.
شما می‌توانید از طریق فرم ثبت‌نام در انجمن عضو شوید.

نام‌کاربری
  

رمز عبور
  

جستجو در انجمن‌ها

(جستجو‌ی پیشرفته)

آمار انجمن
» کاربران: 320
» آخرین کاربر: freetrueans
» موضوعات انجمن: 475
» ارسالهای انجمن: 527

آمار کامل

کاربران حاضر
ما 8 کاربر حاضر در انجمن دارید
» 0 کاربر عضو | 8 مهمان

آخرین موضوعات
تخم کتان و تاثیر آن در لا...
انجمن: خواص غذاها و خوراکیها
آخرین‌ارسال: radmehrr
08-08-2017, 08:13 AM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 12
نوروز 1396 خجسته باد
انجمن: سایر مطلبها
آخرین‌ارسال: کاربر
03-20-2017, 10:52 AM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 349
آب قلیایی به چه ضصورت عمل...
انجمن: سلامت
آخرین‌ارسال: iWater
02-15-2017, 11:04 AM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 404
تصفیه آب با فرآیند اسمز م...
انجمن: سایر مطلبها
آخرین‌ارسال: iWater
02-14-2017, 10:41 AM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 362
گرانقیمت ترین قهوه دنیا
انجمن: گوناگون
آخرین‌ارسال: elana66
02-14-2017, 06:50 AM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 434
اهمیت تصفیه فاضلاب در زند...
انجمن: سایر مطلبها
آخرین‌ارسال: iWater
02-13-2017, 12:40 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 301
آب یونیزه چیست ؟
انجمن: سایر مطلبها
آخرین‌ارسال: iWater
02-13-2017, 12:39 PM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 425
ایمپلنت چیست؟
انجمن: سلامت
آخرین‌ارسال: alodoctor
02-13-2017, 10:07 AM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 304
لیپوماتیک چیست؟
انجمن: سلامت
آخرین‌ارسال: alodoctor
02-13-2017, 10:05 AM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 282
کاشت مو
انجمن: سلامت
آخرین‌ارسال: alodoctor
02-13-2017, 10:04 AM
» پاسخ‌ها: 0
» بازدید: 307

 
  تخم کتان و تاثیر آن در لاغری
ارسال‌شده توسط: radmehrr - 08-08-2017, 08:13 AM - انجمن: خواص غذاها و خوراکیها - بدون‌پاسخ

محققان معتقدند علی‌رغم فواید بسیار زیادی که در تخم کتان مشاهده و اثبات شده، اما در مصرف آن نباید زیاده‌روی کرد.
افرادی که دارای روده التهابی و تحریک‌پذیر می‌باشند، باید از خوردن تخم کتان اجتناب کنند.
همچنین زنان باردار و مادران شیرده نباید تخم کتان مصرف کنند.
تخم کتان از پوکی استخوان و تحلیل رفتن بافت استخوانی جلوگیری می‌کند. تحقیقاتی که بر روی موش‌های آزمایشگاهی انجام شد، حاکی از به تأخیر افتادن تحلیل استخوانی در موش‌های آزمایشگاهی بود که با تخم کتان تغذیه شده بودند و این امر به سبب وجود اسیدهای چرب امگا-3 موجود در تخم کتان می‌باشد.
از طرفی افرادی که دچار بیماری‌هایی مانند اندومتریوز، تخمدان پلی‌کیستیک و فیبرویید می‌باشند، نیز باید از مصرف تخم کتان اجتناب نمایند.

چاپ این بخش

  نوروز 1396 خجسته باد
ارسال‌شده توسط: کاربر - 03-20-2017, 10:52 AM - انجمن: سایر مطلبها - بدون‌پاسخ

نوروز 1396 بر همه خجسته باد
نامگذاری سال 1396 توسط مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) به نام: سال اقتصاد مقاومتی،تولید و اشتغال
مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) این سال را سال اقتصاد مقاومتی،تولید و اشتغال نامگذاری فرمودند.

چاپ این بخش

  آب قلیایی به چه ضصورت عمل می کند ؟
ارسال‌شده توسط: iWater - 02-15-2017, 11:04 AM - انجمن: سلامت - بدون‌پاسخ

دستگاه آب یونیزه
ر این مقاله سعی شده بر تاثیراتی که آب قلیایی روی سیستم اعضای بدن می گذارد اطلاع رسانی نمود . تا ابتدا به این علم برسیم که آب قلیایی چه فوایدی برای بدن انسان دارد و در مقاله های بعدی در مورد چگونگی تشکیل آب قلیایی می پردازیم .

سوال 1 : آب قلیایی چیست ؟[عکس: PH-Scale.jpg]
آب قلیایی به آب الکالاین معروف است یعنی آبی که در طی فرایندی عناصر مفید آب از عناصر ناسالم جدا می شود . منظور از آب قلیایی آبی است که  pHآن بالای 7 باشد یعنی هر چه این عدد بالاتر برود آب قلیایی تر می شود.
سوال 2 : چرا نوشیدن آب قلیایی اهمیت دارد ؟
آب قليايي ميتواند اسيديته بدن را كه به دليل استرس ، رژيم هاي مدرن ،آلودگي هوا و نوشیدن از آبهاي بطري ، به وجود آمده ، به حالت طبيعي باز گرداند . يكي از راههايی که بدن خود را از تخريب توسط اسيدها محافظت مي كند ، ذخيره كردن اسيدها در سلولهاي چربي است . pH بالا در بدن باعث كاهش نياز بدن به چربي وكلسترول براي محافظت در برابر اسيدهاي مخرب ميشود تحقیقات نشان داده است بیماری ها در محیط اسیدی بیشترین تاثیر را روی بدن می گذارند.
سوال 3 : نقش آب قلیایی در بهبود بیماریها چیست ؟
آب قلیایی به دلیلی خواصی که دارد می تواند برای بیماری های مختلف تاثیر گذار باشد در زیر به تعدادی از این موارد اشاره شده است .
الف ) دیابت
دکتر رابرت یانگ متخصص تغذیه سلولی : بیماری دیابت زمانی در بدن بوجود می آید که لوزالمعده نتواند به مقدار مناسب انسولین در بدن تولید نماید . نوشیدن اب قلیایی برای کسانی که دیابت دارند سبب می شود که گیرنده های سلولی در بدن بهتر عمل کنند و پانکراس کمک می کند تا انسولین ترشح شود البته تا کنون در مان قطعی برای دیابت مشخص نشده است ولی از طریق رژیم غذایی و نوشیدن اب قلیایی می توان میزان قند خون را به میزان طبیعی نگه داشت . 
ب ) فشار خون
دکتر ریکورزیل :در مورد تاثیر آب قلیایی در فشار خون می فرمایند به دلیل اینکه آب قلیایی حلال خوبی است و کلسترول موجود در رگهای خونی را در خود حل میکند . آنتی اکسیدان موجود درآب قلیایی یونیزه باعث جلوگیری از اکسید شدن سلولها در نتیجه بهبود تصلب شرایین  می گردد .
ج ) کلسترول :
پروفسور کونینکا هیروناگ : زمانی شخص به بیماری کلسترول بالا گرفتار می شود که به مقدار مناسب در روز آب ننوشد یعنی می توان گفت که افزایش تولید کلسترول در بدن ارتباط مستقیمی با کم آبی دارد . برای جلوگیری از رسوب کلسترول باید به طور منظم 30 دقیقه قبل از غا به مقدار زیادی آب قلیایی نوشیده شود .
چ )کاهش روند پیری
دکتر پگی پارکر:بر اساس سالها تحقیق و پژوهش من دریافته ام آب قلیایی  موثرترین ابزار برای کاهش سرعت اکسیداسیون در سلول ها است . بنابراین می توان گفت آب یونیزه قلیایی دارای پتانسیل قدرتمندی برای آهسته کردن روند پیری است و باعث هیدراتاسیون بدن و همچنین جذب مواد مغذی و دفع مواد سمی و زائد از بدن می شود .
د ) دوران بارداری : 
پروفسور واتانابه : آب یونیزه قلیایی را بر روی افراد مبتلا به فشار خون بالای دوران بارداری آزمایش کردند و به بهبود کنترل فشار خون در این دوران رسیدند.
ر ) پوکی استخوان :
دکتر رابرت سی اتکینز : زمانی که بدن اسیدی می شود بدن مجبور است از استخوان ها و دندان ها جذب کلسیم و منیزیم نماید تا بتواند بدن را به حالت قلیایی تبدیل نماید که این سبب پوکی استخوان و پوسیدگی دندان ها می شود نوشیدن آب قلیایی سبب می شود که بدن در حالت قلیایی باقی بماند .
ه ) سرطان :
دکتر اوتوواربورگ بافت سرطان اسیدی است و زمانی در بدن  ایجاد می شود که گلبولهای قرمز قادر به انتقال اکسیژن به سلول ها نباشند در نتیجه سلول ها اکسیژن دریافت نمی کنند و بدون اکسیژن به حیات خود ادامه دهد که این سبب می شود که سلول ها به سلول های سرطانی تبدیل شوند . همچنین شیمی درمانی و سایر روش های درمانی در محیط اسیدی تاثیر چندانی ندارند نوشیدن آب قلیایی سبب جلوگیری از رشد بیشتر سلول های سرطانی می شود .
کاهش وزن از طریق آب قلیایی
 دکتر رابرت ا . یانگ ، نویسنده کتاب " pH معجزه ای برای کاهش وزن " اعلام نموده است که اپیدمی چاقی در دنیای صنعتی امروز ، نتیجه اسیدیته بدن است . بدن سلولهای چربی تولید می کند تا اسیدهای موجود در بدن را به دام انداخته و خنثی کند .
تحقیقات نشان داده است اگر آب و غذای شما قلیایی باشد ( به این معنا که به جای اسیدی ، پایه قلیایی داشته باشد ) ، تمام چربی های اتصال اسیدی ، ذوب خواهند شد و بدن دیگر نیازی به حمل آن نخواهد داشت .
در نتیجه نوشیدن آب قلیایی سبب می شود که چربی آزاد شود و کاهش وزن فرد را در پی دارد .
آب قلیایی ، آب رسانی موثرتر و تغذیه در سطح سلولی را فراهم می کند .
آب قلیایی با بار الکتریکی منفی ، یون های با بار مثبت رادیکال های آزاد را خنثی می کند .[عکس: 555555.JPG]
یونیزه کردن ، شاخه های ملکولی آب را به میکرو خوشه ای کوچک تبدیل می کند و باعث کاهش سایز خوشه های 16 - 11 مولکولی آب یونیزه می شود . خوشه های کوچک تر از دیواره سلول ها راحت تر عبور کرده در نتیجه سلول ها سرعت  هیدراته می شوند .
آب رسانی سریع تر به بدن اجازه می دهد تا بدن ، دمای خود را به صورت موثرتری تنظیم کند .
میکرو خوشه ای های آب یونیزه غنی از مواد معدنی ، هم چنین مواد مغذی را موثر تر به سلول ها می رساند .
در بالا تلاش شده است که در مورد اثراتی که با نوشیدن آب قلیایی در بدن یک فرد ایجاد می گردد اشاره شود تا با آگاهی کامل از اثراث آب قلیایی انتخاب خود را نهایی نمایید .

چاپ این بخش

  تصفیه آب با فرآیند اسمز معکوس (RO)
ارسال‌شده توسط: iWater - 02-14-2017, 10:41 AM - انجمن: سایر مطلبها - بدون‌پاسخ

تصفیه آب

اسمز معکوس یکی از شیوه های گسترده جداسازی است که کاربردهای مختلفی دارد . شیرین سازی آب های شور و آب دریا ، جداسازی مواد آلی و سمی از پساب های صنعتی چند مورد مهم استفاده از این تکنولوژی می باشد . اسمز معکوس یکی از روش های اصلی شیرین سازی آب دریا در کنار روش هایی مانند تقطیر ، الکترودیالیز ، تبادل یونی و ... است که در مقیاس آزمایشگاهی ، شهری و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد .
شناخت پدیده اسمز معکوس نیازمند شناسایی خاصیت اسمزی است . به طور کلی ، حرکت جرم از یک محیط به محیط دیگر در اثر اختلاف غلظت و یا به عبارت بهتر در اثر اختلاف پتانسیل شیمیایی به وجود می اید . خاصیت اسمزی به عبور آب از بخش محلول رقیق به بخش محلول غلیظ از درون یک غشاء نیمه تراوا گفته می شود . برای تشریح این ویژگی ، شکل ذیل که نشان دهنده ظرفی شامل دو بخش و یک غشا می باشد را در نظر بگیرید . آب و یا محلول رقیق آب نمک در یک بخش ، محلول غلیظ آب نمک در بخش دیگر و غشایی که تنها به مولکول آب اجازه عبور می دهد در بین آن ها قرار دارد .
غشاء از عبور یون های تشکیل دهنده نمک به دلیل بزرگ بودن جلوگیری می نماید در ابتدا سطح مایعات در دو بخش مساوی می باشند و به دلیل وجود تمایل به یکسان نمودن غلظت ها در دو بخش ، مولکول های آب از بخش محلول رقیق از غشاء عبور نموده و به درون محلول غلیظ نفوذ می کنند و سطح مایع در بخش غلیظ افزایش می یابد . جریان مولکول های آب از درون غشاء تا آن جا انجام می گیرد که اختلاف سطح مایع ( به عبارت دیگر اختلاف فشار ) در دو بخش مانع حرکت مولکول های آب شود . اختلاف فشار در بخش جدا شده توسط غشاء که در آن از جریان خالص مولکول های آب جلوگیری نماید ، را فشار اسمزی می نامند .
فشار اسمزی سبب ایجاد تعادل در دو بخش می شود . حال چنانچه فشار بیش از فشار اسمزی به بخش محلول غلیظ وارد شود ، عکس پدیده اسمزی بروز می کند ؛ به عبارتی دیگر مولکول های آب از بخش محلول غلیظ تر به بخش محلول رقیق تر جریان می یابد این پدیده را اسمز معکوس می نامند .
از پدیده اسمز معکوس برای تصفیه آب و به طور کلی تر برای فرآیند تغلیظ و جداسازی استفاده می شود . فشار اسمزی با غلظت املاح موجود در محلول نسبت مستقیم دارد .
شرکت فراز تصفیه ، سه واحد از خانواده های اسمز معکوس ( RO) را در ظریفت های مختلف برای کاربردهای متفاوت معرفی می کند .  BW.RO برای تصفیه آب لب شور تا TDS< 3000 ppm طراحی و ساخته می شود و این دستگاه ها قادرند TDS خروجی آب را به میزان %99.6 کاهش دهند . فشار کاری این گروه کمتر از دستگاه های HP.WRO  و Sea water RO می باشد .
دستگاه های اسمز معکوس تولیدی این شرکت در قالب پکیج بوده و تمامی متعلقات آن بر روی یک شاسی تعبیه گردیده که موجب نصب آسان و اشغال حجم کمی از فضا است . جنس شاسی بنا به شرایط محیطی و متناسب با آن در نظر گرفته ی شود .
تمامی دستگا ه ها دارای پیش تصفیه کامل اعم از فیلتر شنی ، کربنی و کارتریجی می باشند . در صورت نیاز در شرایط خاص فیلترهای رزینی نیز در طراحی ها گنجانده می شوند . شستشوی اتوماتیک غشاها با بکارگیری از سیستم اتوماسیون ( جهت هوشمند سازی ) می تواند تاثیر قابل توجهی را در مدت زمان عمر مفید آن ها و به تعویق انداختن شستشوی دوره ای با مواد شیمیایی داشته باشد . این واحد نیز جزء پارامترهای طراحی سیستم ها است .
پمپ فشار قوی دارای شفت و پوسته از جنس استنلس استیل 316 بوده و عمدتاً موتور الکتریکی آن با استانداردهای IEC ، کلاس مناسب انتخاب می شود . مخازن تحت فشار اغلب از جنس FRP تعبیه می گردد مگر در شرایط خاص بنا به درخواست مشتری و تشخیص کارشناسان شرکت می توان از مخازن با جنس استنلس استیل 316 نیز استفاده کرد . جهت اپراتوری آسان و افزایش کارایی ، تمام دستگاه ها دارای تابلو برق به همراه PLCمجهز به مانیتور جهت نمایش وضعیت کارکرد دستگاه و عیوب احتمالی به وجود آمده با توضیح راه حل رفع آن ها می باشد .

چاپ این بخش

  گرانقیمت ترین قهوه دنیا
ارسال‌شده توسط: elana66 - 02-14-2017, 06:50 AM - انجمن: گوناگون - بدون‌پاسخ

سلام به همه
امیدوارم توی این هوای عالی حال و احوالتون خوب باشه.مطلب جالبی در مورد قهوه ای به نام عاج سیاه به دستم رسید گفتم شاید براتون جالب باشه.

در مورد بهترین قهوه دنیا مطالب بسیاری وجود دارد. این نوشیدنی پر طرفدار به شاخه های مختلفی از نظر طعم، بو و مزه تقسیم شده است؛ طبیعتا هر کسی با توجه به ذائقه و طعم آن حاضر به پرداخت مبلغی برای قهوه است. مثلا کسانی که مشکلی با پرداخت مبلغ برندهای مختلف قهوه ندارند، ترجیح می دهند قهوه جامائیکا که یکی از برترین برندهای قهوه در سراسر دنیاست را تهیه نمایند. البته گفتنی است مردم کشور خود ما معمولا بیشتر نسبت به دمنوش و چای مشتاق هستند تا قهوه!
[عکس: coffee-4.jpg]دمنوش های گیاهی
اگر از اکثر افراد دنیا که قهوه می‌نوشند، بپرسید بهترین و گران‌ترین قهوه دنیا برای کدام کشور است، بی شک اسم کشور برزیل را خواهید شنید. البته ممکن است تعدادی از افراد هم اسم چند کشور آمریکای جنوبی مثل اکوادور و آرژانتین را هم بیاورند. اما باید به شما بگوییم که همه آنها در اشتباه هستند!
[عکس: coffee-6.jpg]گران قیمت ترین قهوه دنیا
در حقیقت بهترین و گران‌قیمت ترین قهوه دنیا مربوط به کشور تایلند است که به شکل عجیبی هم به عمل می آید یا بهتر است بگوییم در فرایند عجیبی تولید می شود! این قهوه که به نام عاج سیاه معروف و مشهور است، با کمک فیل ها تولید می شود؛ یعنی قهوه را به خورد فیل می دهند، دستگاه گوارش فیل پروتئین این قهوه را از بین می برد و به آن طعم خاص و منحصر به فردی اعطا می کند. باید بدانید اینگونه هم نیست که این قهوه به مقدار فراوان تولید شود، بلکه این قهوه فقط و فقط توسط یک شرکت تایلندی تولید می شود و به مقدار بسیار محدودی عرضه می شود.
این قهوه اخیرا در بازار چهار کشور عرضه می شود و قدمت عرضه آن به کمتر از دو سال می رسد. شاید برای‌تان جالب باشد که بدانید این نوع قهوه از گران‌قیمت ترین قهوه‌های موجود در دنیاست و هر کیلوی آن بالغ بر ۱۱۰۰ دلار قیمت دارد! همچنین بد نیست بدانید قیمت یک فنجان از این قهوه در هتل های لوکس و گران‌قیمت حدود ۵۰ دلار می باشد!
گران قیمت ترین قهوه دنیا
لازم به ذکر است که این نوع خاص از قهوه در شمال تایلند تولید می شود؛ در مثلث طلایی و در جایی که فیل های سرگردان را پناه می دهند. این منطقه به نوعی همان منطقه‌ایست که دومین تولید کننده تریاک می باشد! چیزی در حدود بیست فیل که در بنیاد فیل‌های آسیایی مثلث طلایی زندگی می کنند، مسئول تولید این قهوه گران‌قیمت و ارزشمند دنیا را بر عهده دارند. باید اضافه کنیم که این قهوه از نوع قهوه عربی تایلند می باشد که در ارتفاع بالای ۱۵۰۰ متر رشد کرده و توسط زنان تایلندی جمع آوری می شود. بد نیست در صورت انتخاب تور تایلند برای نوروز ۹۶ خود، سری هم به یکی از کافه های این شهر بزنید و حتما این نوع قهوه را هم امتحان نمایید.
گران قیمت ترین قهوه دنیا
فیل ها میوه را می خورند. میوه ها در طی ۱۵ تا ۷۰ ساعت از دستگاه گوارش فیل های تایلندی عبور می کنند؛ سپس میوه هایی که سالم مانده اند را از بقیه جدا می کنند که این کار نیز بر عهده فیل بانان خانم است. آنها میوه های سالم را در مدفوع فیل پیدا کرده و بعد از شستشوی مفصل آنها، دانه ها از درون میوه ها بیرون آورده شده و برای بو دادن به بانکوک فرستاده می شود.
البته این فرآیند به این سادگی ها هم نیست. برای تولید یک کیلو قهوه عاج سیاه به ۳۳ کیلوگرم قهوه خام نیاز است، چون بسیاری از میوه های قهوه را فیل ها جویده و یا در دستگاه گوارش این فیل ها هضم شده اند و همچنین بسیاری از میوه ها تخمیر شده اند! علاوه بر این، یافتن میوه های سالم هم کار بسیار دشواری می باشد، چراکه مدفوع فیل ها در میان درختان و گیاهان زیادی گم می شود. این قهوه تایلندی، تلخی فوق العاده ای دارد که به دلیل از بین رفتن پروتئین دانه قهوه توسط معده فیل صورت می گیرد. باید این موضوع را هم بیان کنیم که از این حیوانات هیچ گونه سوء استفاده ای نمی شود؛ نگهداری از این حیوانات ماهی هزار دلار خرج دارد. بعلاوه این پروژه خود به اینکه فیل ها زیستگاهی مناسب داشته باشند و از خطر نیز در امان باشند، کمک شایانی کرده است.
فیل های تایلندی
در حال حاضر نیز برای دسترسی به این نوع قهوه محدودیت های زیادی وجود دارد و فقط ثروتمندان چند کشور خاص می توانند از این نوع قهوه بنوشند. در پایان باید خاطرنشان کنیم این پروژه توسط بلیک دینکین راه اندازی شد و اولین بار فقط در یک هتل عرضه گردید!
با توجه به موارد ذکر شده بعید می دانیم مردم کشور ما نسبت به این نوع قهوه علاقه ای داشته باشند! در پایان نیز باید اعلام کنیم در صورتی که مایل به تهیه قهوه مرغوب می باشید، می توانید به فروشگاه اینترنتی تیرینک مراجعه کنید و نسبت به خرید انواع برند قهوه، چای و دمنوش های گیاهی اقدام کنید، بدون اینکه کوچکترین نگرانی از بابت کیفیت آنها داشته باشید.
محصولات تیرینک

چاپ این بخش

  اهمیت تصفیه فاضلاب در زندگی
ارسال‌شده توسط: iWater - 02-13-2017, 12:40 PM - انجمن: سایر مطلبها - بدون‌پاسخ

تصفیه فاضلاب

همه ی جوامع ، هم به صورت جامد و هم به صورت مایع ، فضولات تولید می کند . بخش مایع این فضولات یا فاضلاب ، اساساً همان آب مصرفی جامعه است که در نتیجه ی کاربردهای مختلف آلوده شده است . از نظر منابع تولید ، فاضلاب را می توان ترکیبی از مایع با فضولاتی دانست که توسط آب از مناطق مسکونی ، اداری و تاسیسات تجاری و صنعتی حمل شده و ، بر حسب مورد ، با آب های زیر زمینی ، آب های سطحی و سیلاب ها آمیخته است .
اگر فاضلاب تصفیه نشده انباشته شود ، تجزیه ی مواد آلی آن ممکن است منجر به تولید مقدار زیادی گازهای بدبو شود . علاوه بر آن ، فاضلاب تصفیه نشده معمولاً حاوی میکروارگانیزم های بیماری زای فراوانی است که در دستگاه گوارش انسان زندگی می کنند و یا در برخی فضولات صنعتی موجودند . فاضلاب ، شامل مواد مغذی نیز هست که می  تواند سبب تحریک رشد گیاهان ابزی شود ، و ممکن است ترکیبات سمی نیز داشته باشد ، بنابراین دلایل انتقال سریع و بدون دردسر فاضلاب از منابع تولید و سپس تصفیه و دفع آن ، نه فقط مطلوب  ، بلکه در جوامع صنعتی ضروری است . در ایالت متحده ی امریکا ، هم اکنون این مسئله بر اساس قوانین متعدد ایالتی و کشوری الزامی عملی پیدا کرده است .
مهندسی فاضلاب شاخه ای از مهندسی محیط زیست است که اصول بنیادی علوم و مهندسی در مسائل کنترل آلودگی آب به خدمت می گیرد . هدف نهایی مدیریت فاضلاب حفاظت محیط زیست است به نحوی که با اصول بهداشت عمومی و مسائل اقتصادی ، اجتماعی و سیاسی هماهنگ باشد .
تصفیه فاضلاب
فاضلاب جمع آوری شده از جوامع روستایی و شهری نهایتاً باید به منابع آب یا خاک بازگردادنده شود . در هر مورد باید به این سوال پیچیده پاسخ داد که : برای حفظ محیط زیست ، کدام یک از آلاینده های فاضلاب و تا چه حد باید حذف شوند ؟ پاسخ به این سوال مستلزم بررسی شرایط و نیازهای محلی ، همراه با کاربرد دانش علمی ، قضاوت های مهندسی متکی بر تجربه و رعایت شرایط و مقررات ایالتی وکشوری است .
تاریخچه
اگر چه جمع آوری آب های سطحی و زهکشی از زمان های قدیم شروع شده است ، آثار جمع آوری فاضلاب را می توان در اوایل قرن نوزدهم جست جو کرد . به دنبال آن تصفیه ی اسلوبمند فاضلاب در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم صورت گرفت . پیدایش نظریه ی میکروبی توسط کخ و پاستور در نیمه ی دوم قرن نوزدهم آغازگر عصر جدیدی در زمینه ی بهداشت عمومی شد . قبل از آن زمان رابطه ی آلودگی و بیماری فقط به صورت مبهم شناخته شده بود و از علم نوپای باکتری شناسی نیز برای تصفیه فاضلاب استفاده نشده  بود .
در ایالت متحده ی آمریکا ، به دلیل وجود مشکلات ناشی از دفع فاضلاب تصفیه نشده به داخل مقادیر نسبتاً زیاد آب ( در قیاس با اروپا ) و همچنین وجود زمین های وسیع مناسب برای دفع تا اواخر قرن نوزدهم به تصفیه و دفع فاضلاب چندان توجه نشد . اما در اوایل قرن بیستم ، شرایط بهداشتی سبب شد تقاضا برای اعمال روش های کارآمد در کنترل فاضلاب رشد فزاینده ای پیدا کند . عدم امکان فراهم آوردن سطوح وسیع و کافی برای دفع زمینی فاضلاب تصفیه نشده ، به خصوص برای شهرهای بزرگ منجر به استفاده از روش های موثر تری در تصفیه شد .
وضع موجود
روش های تصفیه که در آن ها کاربرد نیروهای فیزیکی عامل مهم تری است با عنوان عملیات واحد تصفیه شناخته شده اند . روش های تصفیه که در آن ها حذف آلاینده ها از طریق واکنش های شیمیایی و زیست شناختی صورت می گیرد با عنوان فرآیندهای واحد تصفیه معروف اند . در حال حاضر ، عملیات و فرایندهای واحد تصفیه در هم ادغام شده و آنچه را که امروزه مراحل اولیه ، ثانویه و نهایی تصفیه نامیده می شود را تشکیل داده اند . در تصفیه ی اولیه از عملیات فیزیکی تصفیه همچون آشغالگیری و ته نشینی برای جدا کردن مواد شناور و قابل ته نشینی موجود در فاضلاب بهره گرفته می شود . در تصفیه ی ثانویه از فرآیندهای شیمیایی و زیست شناختی استفاده می شود . تا قسمت اعظم مواد آلی از فاضلاب جدا شود .
در تصفیه ی نهایی از واحد های اضافی عملیات فراوری استفاده می شود تا سایر آلاینده ها چون نیتروژن و فسفر ، که مقدار آن ها در تصفیه ی ثانویه مقدار چشمگیری کاهش پیدا نکرده است .  حذف شوند .  

چاپ این بخش

  آب یونیزه چیست ؟
ارسال‌شده توسط: iWater - 02-13-2017, 12:39 PM - انجمن: سایر مطلبها - بدون‌پاسخ

آب یونیزه
فرآیند یونیزه شدن آب

عمل یونیزه شدن آب در واقع تولید یون های مثبت و منفی در اثر عمل الکترولیز است . میدان الکترومغناطیسی بیش از 3500  گوس ، موجب تولید انرژی جنبشی بسیار بالایی گشته و یون ها جداسازی می شوند . آب پس از عبور از صفحاتی از جنس تیتانیم و روکش پلاتین ( طلای سفید ) که دارای قطب های مثبت و منفی است یونیزه گشته و با تغییر غلظت یون ها می توان آبی با  pHقلیایی و یا اسیدی دریافت نمود . علت پوشش پلاتینه ، عدم تجزیه ی فلز  تیتانیم در آب است .
مقایسه آب یونیزه و آب معمولی[عکس: alka.jpg]
در عمل یونیزه کردن ، کریستال های آب از حالت دوازده وجهی به شش وجهی منظمی تبدیل گشته که می تواند از جداره ی سیتوپلاسمی سلول ها به راحتی عبور نماید و بدین ترتیب سلول ها سریع تر هیدراته شوند .
آب های قلیایی یونیزه شده می تواند با رادیکال های آزاد ،  که ناشی از اسیدی شدن بدن می باشد جفت شده و اثر تخریبی آن ها را خنثی نماید .
آب یونیزه شده  ، نسبت به آب شیر یا آب های فیلتر شده ، یون های هیدروکسیل -(( OH با بار منفی بیشتری دارند .
وقتی آب یونیزه شود کشش سطحی آن کاسته می گردد و نفوذ بیشتری در بافت های بدن خواهد داشت
می دانیم که 90 درصد خون از آب و 70 درصد وزن بدن ما از آب تشکیل گشته است .
نقل قول:
نقل قول:
اگر از ورود آبی سالم و اثرگذار در بدن خود اطمینان یابیم ، سلامتی در بخش های مختلف را شاهد خواهیم بود .
با تغییر غلظت یون ها ، می توان از دستگاه یونیزه ، آب های قلیایی و اسیدی در pHهای مختلفی را دریافت نمود .
دستگاه آب یونیزه چیست ؟
دستگاه آب یونیزه قلیایی در واقع دستگاهی است که هم قادر به تولید آب های قلیایی و هم آب های اسیدی است . pH آب های قلیایی از 7 تا 11 و آب های اسیدی از 3 تا 7 خواهد بود این امر بستگی به تعداد پلیت ها ( صفحات یونیزه کننده ) ، سطح اثر گذار و نیز کیفیت آن ها خواهد بود .
آب یونیزه قلیایی دارای ORP  (Oxidation Reduction Potential ) پایین تری خواهد بود و این به عنوان عکس عمل اکسیداسیون بدن و نابودی سلولی خواهد بود . کلمه ی متضاد اکسیداسیون ؛ احیا و زنده شدن سلول ها می باشد .
بنابراین با نوشیدن آب یونیزه قلیایی ، سلول ها سموم خود را به راحتی دفع و شرایط مناسبی را برای زندگی سالم تر فراهم می آورد .
ویژگی آب یونیزه
هیدروژن فعال فراوانی که در آب یونیزه وجود دارد ، عامل مقابله با رادیکال های آزادی است که موجب پیری و امراض گشته است .
آبی که انتظار داریم در عمل الکترولیز یونیزه گردد می باید دارای املاح معدنی باشد . بنابراین آب مقطر و یا آب های با TDS( مواد جامد محلول ) خیلی پایین ، دارای چنین ویژگی نخواهد شد  .
بدین ترتیب در آب یونیزه  ، هیچ گونه ی ماده ی شیمیایی خاصی دخالت نداشته و از یک آب طبیعی حاصل می گردد .
[عکس: 35688.jpg]
غلظت یون های کلسیم ، پتاسیم ، منیزیم و سدیم  ( Na , Mg , K , Ca )بیشتر از آب معمولی و غلظت یون های سولفات ، فسفات ، کلراید ، نیترات  ( No3 ,  Cl  ,  Po4  ,  So4)کمتر از آب معمولی خواهد بود .

چاپ این بخش

  ایمپلنت چیست؟
ارسال‌شده توسط: alodoctor - 02-13-2017, 10:07 AM - انجمن: سلامت - بدون‌پاسخ

ایمپلنت

بهترین جایگزین برای دندان از دست رفته؛ ایمپلنت!
در گذشته برای دندان‌های از دست رفته راه‌حل مناسبی وجود نداشت و در‌نهایت با انجام روکش سعی می‌کردند جای دندان از دست رفته را در دهان پر کنند‌ که البته این روش‌ها عاری از عوارض نبود چرا‌که این روش به دندان‌های کناری هم آسیب وارد می‌کرد‌. می‌توان گفت بعد از مدتی در روش روکش، دو دندان فدای یک دندان می‌شد، اما همان‌طور که می‌دانید با پیشرفت علم این مشکل با کمک روش ایمپلنت حل شد.
ایمپلنت چیست؟
ایمپلنت دندان یک نوع پایه فلزی خاص از جنس تیتانیوم است که با سلول‌های بدن کاملا سازگار است و به‌عنوان جایگزین ثابت و دائمی برای دندان از دست رفته توسط دندانپزشک، برای بیمار استفاده می‌شود. دندانپزشک ایمپلنت دندان را داخل استخوان فک قرار داده و قسمت تاج و روکش دندان، ساخته شده را روی آن قرار می‌دهد.
چرا بهداشت حرف اول را می‌زند؟
ایمپلنت نیز مانند دندان طبیعی احتیاج به نگهداری دارد، گاهی دیده شده که برخی افراد نسبت به رعایت بهداشت ایمپلنت بی‌تفاوت هستند و می‌گویند ایمپلنت از فلز ساخته شده است و مشکلی با رعایت نکردن بهداشت نخواهد داشت، توجه داشته باشید که حتی اگر این حرف صحیح باشد، ایمپلنت در استخوان فکی قرار دارد و لثه اطراف روکش آن با رعایت نکردن بهداشت دچار مشکل شده و ایمپلنت از دست خواهد رفت.
برای موفقیت‌آمیز بودن این جراحی چه شرایطی لازم است؟
برخی افراد ممکن است از این موضوع ترس داشته باشند که این درمان با شکست مواجه شود اما اگر بیمار به‌درستی انتخاب شود، پزشک تبحر کافی داشته باشد و فرد بهداشت خوبی داشته باشد، احتمال موفقیت در درمان بسیار بالاست. بیمار نباید مشکل سیستمی، دیابت کنترل نشده و مشکلات دهانی به‌خصوص فکی داشته باشد. همچنین اگر جزو افرادی هستید که زیاد سیگار می‌کشید جزو کاندیداهای مناسب این جراحی نیستید. دندانپزشک باید تبحر کافی داشته باشد و تمام شرایط بیمار از نظر سلامت بدن و فاکتورهای مهم داخل دهانی را ارزیابی کند. در آخر هم رعایت بهداشت دهان و دندان است که همان‌طور که گفته شد عدم رعایت چنین موضوعی می‌تواند باعث بروز عفونت و از دست دادن ایمپلنت‌ها شود. 
شرایط لازم برای گذاشتن ایمپلنت:
  • لثه‌های سالم داشته باشد
  • استخوان کافی برای جوش خوردن ایمپلنت در فک داشته باشد.
 
مزیت ایمپلنت نسبت به دندان مصنوعی چیست؟
ایمپلنت برخلاف دندان مصنوعی هیچ‌گونه حرکتی نداشته و دچار پوسیدگی نمی‌شود. پایه ایمپلنت مانند ریشه دندان طبیعی داخل استخوان فک قرار می‌گیرد بنابراین تحلیل استخوان در طولانی‌مدت دیده نمی‌شود. استخوان فک کاملا محفوظ از تحلیل خواهد بود و فرم صورت دچار دگرگونی و تغییر نخواهد شد. در صورت رعایت کامل بهداشت این دندان‌ها دائمی خواهند بود. بازگرداندن توانایی جویدن طبیعی از اصلی‌ترین مزایای کاشت ایمپلنت دندان است.
طول درمان ایمپلنت چقدر است؟
پس از کاشت، سه تا 6ماه به دور از لرزش و تکان خوردن نیاز به زمان داریم. گاهی کامل شدن درمان تا 9ماه طول می‌کشد‌، حتی امکان دارد طولانی‌تر هم شود.
آیا این روش محدودیت سنی دارد؟
ایمپلنت باید در سنی که رشد فکی و استخوانی فرد مورد‌نظر کامل شده باشد، انجام گیرد. در خانم‌ها از ۱۶ و آقایان از ۱۸سال به بالا انجام عمل کاشت دندان مانعی ندارد.
درمان ایمپلنت فقط جنبه زیبایی دارد؟
زیبایی دندان‌ها، یک مسئله مهمی است که خیلی از افراد به آن اهمیت می‌دهند چراکه داشتن دندان‌های زیبا و مرتب اعتماد به نفس افراد را بالا می‌برد، اما باید به این نکته اشاره کنیم که ایمپلنت فقط جنبه زیبایی ندارد، بلکه اگر جای دندان از دست رفته پر نشود، ممکن است مشکلات دندانی به وجود بیاید. وقتی فردی دندان‌های خلفی خود را از دست می‌دهد، اینجا دیگر زیبایی مفهومی ندارد، اما برای حفظ حالت طبیعی آناتومی فک و جلوگیری از حرکت سایر دندان‌ها و پر کردن فضای خالی دندان از دست رفته، ایمپلنت توصیه می‌شود.

چاپ این بخش

  لیپوماتیک چیست؟
ارسال‌شده توسط: alodoctor - 02-13-2017, 10:05 AM - انجمن: سلامت - بدون‌پاسخ

لیپوماتیک

 مدتی است که چاقی‌های موضعی را می‌توان با کمک برخی روش‌های کمک لاغری از بین برد. با این حال دستگاه‌های کمک لاغری به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ دسته اول دستگاه‌هایی هستند که از طریق ماساژ روی پوست باعث لاغری می‌شوند، مانند کرایولیپولیز، اما دسته دوم دستگاه‌هایی هستند که به‌صورت تهاجمی عمل می‌کنند و وارد بدن شده و چربی‌ها را خارج می‌کنند، مانند لیپوماتیک.
عملکرد این دستگاه‌ها به این صورت است که سوراخ‌های کوچکی روی نواحی مورد‌نظر قرار می‌دهند، سپس وسیله پراپ یا میله را وارد بدن می‌کنند و بعد از این مرحله چربی‌ها را لیز و بعد از بدن خارج می‌کنند. یکی از این روش‌های تهاجمی لیپوماتیک است. با امواج صوتی، بافت چربی لیز و از هم جدا می‌شوند. در این روش دیواره سلول تخریب نمی‌شود و سلول را می‌توان جدا و به نقاط دیگر بدن تزریق کرد. علاوه بر این، روش ساکشن درد ندارد و بیمار را می‌توان سریع مرخص کرد. شلی پوست را نیز می‌توان با عمل جراحی درمان و ترمیم کرد.
آیا این روش عوارضی دارد؟
هر روش تهاجمی ممکن است عوارضی به‌دنبال داشته باشد. با این حال عوارض لیپوماتیک از روش‌هایی مثل لیپولیز و لیپوساکشن کمتر است. همچنین عوارض روش‌های غیر‌تهاجمی از روش‌های تهاجمی کمتر است. با این حال انجام این روش به هیچ عنوان آسیب و ضرری به بافت عضلانی و عروق و اعصاب شما وارد نخواهد کرد. همچنین بعد از جراحی با لیپوماتیک آثار ناصافی و سوختگی در پوست دیده نمی‌شود و خطر ایجاد آمبولی در آن صفر است. با این حال اگر این روش توسط فردی متخصص و مجرب صورت گیرد بروز عوارض احتمالی پایین است.
 
آیا این روش درد دارد؟
قبل از جراحی لیپوماتیک از داروی بی‌حسی که به  بافت چربی پوست وارد  می‌شود، کمک می‌گیرند‌. این اقدام‌‌ سبب کاهش احساس درد در ناحیه تخلیه چربی شده و ‌‌باعث می‌شود شما در زمان جراحی کوچک‌ترین دردی احساس نکنید.
 
چرا لیپوماتیک؟
با کمک روش لیپوماتیک می‌توان چربی‌های موضعی بدن از‌جمله شکم، پهلوها، ران‌ها، بازوها و‌... را از‌بین برد. البته در این روش چربی‌ها سوزانده نمی‌شوند، بلکه برداشته می‌شوند چراکه قدرت این روش به اندازه‌ای نیست که بتواند چربی‌ها را بسوزاند. در این روش بدون کوچک‌ترین آسیبی چربی را از بدن خارج می‌کنند و این یک مزیت برای افرادی است که قصد تزریق چربی در برخی نواحی از بدن ازجمله سینه، باسن و... دارند. برای تزریق چربی می‌توانند از چربی‌های خارج شده استفاده کنند. 
برای انجام این روش باید یک سوراخ به قطرهای 3میلی‌متر روی نواحی موردنظر ایجاد کرد. جراح برای ازبین بردن چربی‌ها با کانولا این کار را انجام می‌دهد. 
مزیت‌های این روش:
دوره نقاهت در این روش کوتاه است
زمان عمل لیپوماتیک کوتاه است و فرد زمان بسیار کمی در اتاق عمل خواهد بود
عمل جراحی بدون برش و بخیه انجام می‌شود و نیازی به بستری در بیمارستان نیست
بعد از عمل لیپوماتیک ظاهر پوست بهتر می‌شود. درواقع لیپوماتیک پوست را به صورت همزمان لیفت می‌کند
عوارض آن خیلی کم است و خطر آمبولی در آن وجود ندارد
کبودی بعد از جراحی نسبت به دیگر روش‌ها بسیار کم است
لاغری با این روش به کمک دستگاه لیپوماتیک انجام می‌شود
 

چاپ این بخش

  کاشت مو
ارسال‌شده توسط: alodoctor - 02-13-2017, 10:04 AM - انجمن: سلامت - بدون‌پاسخ

کاشت مو
کاشت مو و هر آنچه باید درمورد این روش برای جایگزین موهای از دست رفته بدانید!
ریزش مو یکی از معضلاتی است که خیلی از افراد به‌خصوص آقایان از آن رنج می‌برند. در گذشته برای این مشکل راه‌حل کاربردی وجود نداشت، اما به مرور زمان با پیشرفت علم و تکنولوژی روش کاشت مووارد حیطه پزشکی شد. ریزش موعلت‌های متفاوتی دارد از‌جمله مشکل کم‌کاری تیروئید، کمبود آهن، رژیم غذایی سخت، برخی بیماری‌های داخلی، استرس، کمبود برخی ویتامین‌ها مثل ویتامین‌D‌، زینک و... مصرف بعضی داروها و... با این حال یکی از اصلی‌ترین علت‌های ریزش مو چه در خانم‌ها و چه در آقایان ارث است.
با این حال باید قبل از هر اقدامی مشکل ریزش مو ریشه‌یابی شده تا در صورت ممکن، درمان مناسب به کار برده شود. گاهی اوقات با دارو درمانی یا از بین بردن مشکل اصلی می‌توان ریزش مو را درمان کرد. اما گاهی اوقات کار از کار گذشته است و دیگر باید به فکر راه چاره‌ای دیگر بود.‌ کاشت مویکی از روش‌های نوینی است که برای درمان بی‌مویی حرف اول را می‌زند، اما برای انجام این کار از چند روش می‌توان استفاده کرد اما به‌طور کلی مو از ناحیه‌ای از بدن شخص برداشته و آن را ‌انتقال یا پیوند به نواحی دیگر از بدن می‌دهند.
انواع روش‌های کاشت مو:
روش کاشت مو به صورت جراحی‌:
•           FUT: این روش در اتاق عمل انجام می‌شود و با بیهوشی و خون‌ریزی همراه است. در این روش ابتدا برشی نواری از پوست پشت سر به عرض 2‌سانتی‌متر برداشت می‌شود سپس با قطعه‌قطعه کردن این برش از پوست فولیکول‌های مو جدا شده و در منطقه پذیرنده یا همان منطقه طاسی کاشت می‌شود. به بیان دیگر بعد از بریدن گرافت نواری مو، با استفاده از میکروسکوپ‌های استریو با رزولوشن بالا فولیکول‌های مو جداسازی می‌شود.
نکته!
این روش برای افراد بین 18 تا 25‌سال زیاد توصیه نمی‌شود. البته می‌توانند از این روش استفاده کنند و محدودیت خاصی وجود ندارد اما چون در این سن همچنان ممکن است ریزش مو آندروژنیک کامل نشده باشد، ادامه داشته باشد. به‌همین دلیل اگر یک نوار باریک از پشت سر برداشته و در جلوی سر کاشته شود با‌توجه به ادامه ریزش موهم ممکن است بعدا از نظر بانک مو مشکلی ایجاد شود و هم اینکه دوباره خط ریزش به سمت عقب پیشروی کند و مجددا جلوی سر خالی شود اما غالب افراد می‌توانند از این روش استفاده کنند.
روش کاشت مو به‌صورت غیرجراحی:
•           FIT:  روش دیگری برای کاشت مو وجود دارد که نیازی به بیهوشی و انجام عمل جراحی آن هم طولانی مدت نیست، چرا‌که در این روش هر یک از واحد‌های فولیکولی مو به‌صورت تک‌به‌تک از سر جدا می‌شوند و دیگر برای گرفتن گرافت، نیازی به برش دادن پوست سر نیست. مراحل انجام این کاشت به این صورت است که بعد از برداشتن گرافت‌ها توسط سوزن‌های بسیار ظریف از منطقه بانک مو، گرافت‌ها در منطقه پذیرنده‌ها همان منطقه طاسی کاشت می‌شوند. این روش برعکس روش قبلی دوره نقاهت زیادی ندارد و یک روزه انجام می‌شود و بدون نیاز به بیهوشی کاشت مو صورت می‌گیرد و فرد می‌تواند بلافاصله به زندگی روزمره خود بازگردد.
مقایسه این دو روش با یکدیگر: (برگرفته از بیانیه انجمن بین‌المللی جراحان پیوند مو)
مقایسه    روش جراحی(FUT)
روش غیرجراحی(FIT)
جراحی یا غیرجراحی          همراه با جراحی     روشی غیرجراحی
باقی ماندن جای زخم (جوشگاه) پشت‌سر             به صورت خطی ولی با مساحت کمتر    به صورت حلقوی
(دایره‌ای) ولی با مساحت بیشتر

احتمال زنده ماندن گرافت‌ها
(پیازهای مو‌)        بسیار بیشتر          کمتر
احتمال آسیب به گرافت‌ها       بسیار ناچیز          بیشتر
کیفیت گرافت‌ها      عالی      خوب تا ضعیف
کاشت گرافت‌ها       
یکسان    یکسان
استفاده از حد‌اکثر تعداد مو     بسته به خصوصیات پوست سر و بانک مو          بسته به خصوصیات پوست سر و بانک مو
روش ترکیبی:
روش دیگر روش ترکیبی است. کاشت موی سربه روش ترکیبی FUTو FITطی دو جلسه در دو روز متوالی صورت می‌گیرد و در هر روز یک منطقه از قسمت‌های موردنظر، پیوند را دریافت می‌کند، بدین ‌صورت حداکثر تراکم در سریع‌ترین زمان ممکن حاصل می‌شود.
چه موهایی در سر کاشته می‌شود؟
در کاشت مو با‌توجه به نوع روش پیوند، موهای خود شخص از پشت سر یا ناحیه‌ای از بدن برداشته می‌شود سپس با استفاده از میکروسکوپ و لوپ‌های مخصوص، فولیکول‌های آن به‌صورت تک‌تک جدا می‌شوند و با همان ظرافتی که جدا شده‌اند در ناحیه گیرنده با ایجاد برش‌هایی در حد یک میلی‌متر پیوند زده می‌شود.
روش کاشت مو در چند جلسه انجام خواهد شد؟
اهداف و انتظارات از انجام عمل کاشت مو در افراد مختلف، متفاوت است. اکثر افراد در یک جلسه کارشان به پایان می‌رسد اما مواقعی هم وجود دارد عمل کاشت به دو یا بیشتر از چند روز نیاز داشته باشد.
مراقبت‌های لازم بعد از کاشت مو:
•           بعد از انجام کاشت پانسمانی روی سر بیمار می‌گذارند تا از گرافت‌ها مراقبت کند. برای همین بدون نظر پزشک نباید پانسمان برداشته شود.
•           بعد از کاشت ممکن است فرد دچار سردرد شود که این یک امر طبیعی است. برای همین با مشورت پزشک خود می‌توانید از داروهای مسکن استفاده کنید.
•           تا بهبود کامل باید از انجام کارهای سنگین پرهیز کنید.
•           برای گذاشتن سر روی بالش باید احتیاط کافی داشته باشید. تماس ناحیه‌ای که در آن مو کاشته شده با بالش، موجب ریزش فولیکول‌های مو می‌شود. در‌نتیجه موهای کاشته شده زودتر از موعد مقرر از جای خود کنده می‌شود. در صورتی که در روزهای ابتدایی درمان، فولیکوها شروع به ریزش کنند، باید به سرعت با پزشک تماس برقرار کنید.
•           باید از تعریق بیش از اندازه هم پرهیز کنید چرا‌که تعریق زیاد ممکن است موجب بروز عفونت‌های شدید در ناحیه پیوند و حتی ناحیه‌ای که از آن گرافت دریافت شده، شود.
•           شست‌وشوی موها در روزهای ابتدایی به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود، زیرا تماس آب و حتی دست زدن به ریشه موها موجب ریزش آنها می‌شود. استحمام پس از کاشت مو باید تحت‌نظر پزشک و با نظر وی آغاز شود.
•           بهتر است تا جایی که امکان دارد بعد از کاشت از گذاشتن کلاه و روسری برای مدتی اجتناب کنید.
•           در روزهای اول از قرار گرفتن زیر نور خورشید اجتناب کنید.
چه افرادی کاندیدای مناسب برای کاشت مو نیستند؟
البته فرد باید سلامت کامل داشته باشد و دچار بیماری‌هایی چون دیابت یا عفونت‌های موضعی نباشد.
چه افرادی کاندیدای مناسب این جراحی هستند؟
 توجه کنید تنها افرادی می‌توانند از این روش استفاده کنند که موهای پشت سر آنها تراکم نسبتا بالایی داشته باشد تا با برداشتن قسمتی از آنها، موها کم نشان ندهند.
چقدر زمان لازم است تا موهای کاشته شده رشد کنند؟
معمولا ۳ تا ۴ماه زمان می‌برد که موها رشد کنند و پس ‌از آن رشد آنها مشابه موهای اصلی و در حدود یک‌و‌نیم سانتی‌متر در ماه، خواهد بود. موهای اولیه معمولا مانند موهای نوزاد بسیار نازک‌اند که با گذشت زمان ضخیم و خشن‌تر می‌شوند. در برخی موارد موهای اولیه فر بوده که پس از گذشت حدودا یک سال، صاف می‌شوند.
چه افرادی مناسب کاشت موبا روش FUE) FIT) هستند؟
معمولا افرادی که در ناحیه پشت سر موهای مشکی و ضخیم و پرپشت دارند برای FITمناسب‌ هستند. البته جنس پوست و عکس‌العمل آن در برابر فشار پانچ نیز خیلی مهم است. گاهی اوقات لازم است یک تست اولیه انجام شود تا از سلامت ریشه موها مطمئن شویم و اگر نتیجه مثبت بود عمل را با همین روش ادامه دهیم. در هر صورت روش عمل به نظر پزشک متخصص پوست و مو بستگی دارد.

چاپ این بخش